Hangi Kumaşla Maske Yapılır?

Covid-19 salgının yayılması ile insandan insana bulaşan virüsten korunmak için sosyal mesafeye ve maske kullanmaya özen göstermeliyiz. 


Özellikle kalabalık olan alanlarda maske kullanmaya oldukça özen göstermeliyiz. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu alanlar örneğin; market, eczane, toplu taşıma ve restaurant gibi ortamlarda bulunduğumuzda bez kumaş maske kullanılması önerilmektedir. Kullandığınız maskeler hem sizi virüsten koruyacağı gibi hem de etrafınızda bulunan kişilere virüsün bulaşmasının önüne geçer. Peki hangi kumaş türü ile maske yapabilirim diye düşünüyorsanız cevabını hızlıca verelim.


Maske yapımında %100 pamuklu poplin kumaş kullanabilirsiniz. Çünkü yapılan araştırmalara göre pamuklu kumaşlarla yapılan maske kumaşların diğer maskelere oranla dahi iyi koruduğu tespit edilmiştir.

Poplin Kumaşla Maske Nasıl Yapılır?

Kullanacağımız maskeyi tasarlamak aslında göründüğü kadar da zor bir iş değildir. Aşağıda verdiğimiz bilgileri kullanarak kendi zevkinize uygun maskeler tasarlayabilirsiniz.


Öncelikli olarak aldığınız poplin kumaştan 18x22 cm boyutunda bir parça kesmeniz gerekiyor daha sonra ise işlem biraz daha kolaylaşıyor. Verdiğimiz ölçülerde kesilen ilk parçayı ikiye katlayarak, diğer kumaşları aynı ölçülerde kesiyoruz. Bu sayede üzerine koyarak kestiğiniz maske kumaştan tekrar tekrar ölçü almak zorunda kalmıyoruz. Kestiğiniz maske kumaş için filtre yapmak isterseniz tülbent kumaşı, poplin kumaşın arkasına koyarak, maske kumaşınızda ekstra olarak koruma sağlayabilirsiniz. Kullanacağınız maske kumaşı ister elinizde iğneyle, isterseniz de dikiş makinesinde dikebilirsiniz. Dikim işleminden sonra ütüleme işlemi yaparsanız dikişleri çok daha düzgün olacaktır. Son olarak kenarlarda kullanacağınız lastik için bebek lastiği kullanabilirsiniz.

 


Maske Kumaşları Nasıl Yıkanır?

Maske kumaşlarınızı sabunlu suyla elinizde veya çamaşır makinesinde 40 derece üzeri sıcaklıklarda yıkabilirsiniz.